Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zásady správného krmení

 

Zásady krmení Důvod
Jakékoliv změny v krmení koně musí být postupné. Zažívací systém koně se musí přizpůsobit novým dávkám se na, i ostatních krmiv. Stejnou adaptaci vyžaduje i při přivykání na pastvu.
I když koně očekává namáhavý výkon, nezvyšujeme jeho krmnou dávku. Koncentrovaná krmiva zařazujeme do denní dávky, jakmile zjistíme, že se koni snižuje tělesná hmotnost, stejně tak očekává-li ho namáhavý výkon. Nevyváženost mezi množstvím krmiva a požadovaným výkonem může vést k zánětu mízních cév nebo k myoglobinurii (kůň náhle ztuhne a není schopen pohybu. Moč má někdy temně červenohnědou barvu. Svaly na zádi a stehnech mohou být tuhé a oteklé). Krátce před namáhavou prací však příjem potravy snižujeme.
Zkrmujeme jen kvalitní krmiva. Čistota je základním požadavkem při krmení koní koncentrovanými krmivy. Zatuchlá a prašná jadrná krmiva mají vždy nižší energetickou hodnotu. Seno, i když nutričně dobré, může obsahovat značné množství spor plísní.
K objemné píci musí mít kůň přístup celý den. Zažívaci systém koně je uzpůsoben k téměř nepřetržitému příjmu malých dávek píce. Žaludek však, pro svůj malý objem, nemůže přijímat velké množství potravy.
Rozhodující u krmiva je hmotnost a nikoli objem. Krmiva o stejné hmotnosti mají často různý objem. Odlišnou hmotnost vykazuje i stejné krmivo, avšak v různé formě úpravy.
Během krmení a po krmení koně nerušíme ani po něm nevyžadujeme výkon. Po vykonané práci koně okamžitě nekrmíme. Během výkonu se zvyšuje prokrvení svalů, zatímco činnost zažívacího traktu se snižuje. nemá-li kůň k příjmu potravy dostatek času, může polknout i neerozžvýkanou potravu, a způsobit si tak koliku. Ihned po práci není oraganismus schopný účinně zpracovávat živiny z potravy a tak její velká část projde trávicím traktem koně bez většího užitku.
Dávky koncentrovaného krmiva předkládáme koni každý den ve stejnou dobu. Malé dávky objemné píce udržují v činnosti zažívací trakt a snižují riziko vzniku kolik. Koně krmíme v pravidelných intervalech, ne tedy v době, kdy je to pro nás výhodné.
Kůň musí mít vždy dostatek čerstvé vody. Po krmení necháme zvíře vydatně napít. Seno a koncentrovaná krmiva jsou mnohem sušší, než je tráva. Kůň má proto zvýšenou spotřebu vody.

Vyvážená potrava

Vyvážená strava koně je důležitá, pokud se koni něčeho nedostává, vidíme to na snižování tělesné hmotnosti, změně chování, kvalitě strsti apod.

Složka Využití Zdroj
Bílkoviny Základní stavební složky svalů, šlach i nervů Většina koní kryje své požadavky na proteiny z příjmu píce, v zimě ze sena. Vhodným zdrojem je sója.
Glycidy Zdroj energie. K okamžité spotřebě jsou uloženy ve formě glykogenu, který je krví dodáván na místo spotřeby. Objemná krmiva - tráva a seno - poskytují dostatek glycidů pro běžnou spotřebu. Při velké námaze nepostačují. Zdrojem jsou potom obiloviny, zejména oves
Tuky Významný zdroj energie. Poměrně snadno se štěpí na využitelné složky. Mnoho průmyslově vyráběných krmných směsí obsahuje přírodní oleje. 15 % energetické spotřeby musí být kryto rostlinými tuky.
Voda V tělních buňkách je vázáno značné množství vody. Ta je nezbytná pro celkovou látkovou výměnu koně. Jarní píce obsahuje vysoké procento vody. Většina potřebné vody je však zajišťována pitím, Voda musí být čerstvá a čistá.
Minerální látky Zejména kosti vyžadují plynulý přísum minerálií. I ostatní tkáně mají požadavky na tyto látky. Bohatým zdrojem je vojtěška. Část minerálních látek se dostává do zažívacího traktu koní na pastvě v podobě částeček zeminy. Nezbytná je sůl v podobě lizu.

Potrava a výkon

I těžce pracujícího koně krmíme převážně objemným krmivem (tráva, seno). Nesmíme však zapomínat na to, že to není dostatečná náhrada jeho energetických ztrát. Žaludek koně není totiž schopen zpracovat tak velký příjem potravy, aby plně pokryl skutečnou energetickou potřebu zvířete. Proto musíme do jeho dávky zařadit koncentrovaná krmiva (otruby, ječmen, oves, granule, lněné semeno...). Jejich množství musí vždy odpovídat individuálním potřebám koně. některá plemena, např: ponyové nevyžadují ani při námaze koncentrovaná krmiva

graf - dávky krmiva/výkon koně

1. Zachovaná dávka - koně krmíme kvalitním senem

2. Lehký výkon - kůň pracuje v kroku nebo klusu po dobu jedné hodiny děnně, k objemnému krmivu přidáváme 15 % krmiva koncentrovaného

3. Středně náročný výkon - pokud kůň skáče, pohybuje se cvalem, eventuálně v trysku, musíme podíl koncentrovaného krmiva zvýšit na 30 %

4. Namáhavý výkon - vykonává-li kůň po dvě hodiny velmi namáhavý výkon, musí koncentrované krmivo v denní dávce dosáhnout úrovně 45 %