Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jedovaté rostliny

Jestli-že se Váš koník pase na pastvině s bohatým lučním porostem, je docela možné, že mezi chutným jetelem nebo pampeliškami rostou i rostliny, které koníkovi moc dobře neprospívají.
Mezi nejnebezpečnější rostliny určitě patří:


Starček přímětník , který je smrtelně jedovatý v suchém stavu,ve kterém ho koně ochotně přijímají. Způsobuje poruchy jater, projevující se až po určité době a přechází i k jejich akutnímu selhání.

 

ObrazekTis červený je další smrtelně jedovatou rostlinou. Po konzumaci nastává okamžitá smrt. Někdy kůň uhyne ještě s větévkou tisu v hubě.Skořec obecný způsobuje u koní rovněž smrt, a to i po pozření malého množství. Většinou jej však koně odmítají pro jeho špatnou chuť.

 

Obrazek


Skořec obecný způsobuje u koní rovněž, a to i po pozření malého množství. Většinou jej však koně odmítají pro jeho špatnou chuť.

 

ObrazekŠtědřenec je pro koně smrtelně jedovatý po pozření kterékoliv jeho části, zvláště pak semen. U koně, který ho pozřel, se projeví nervové poruchy a pak dochází k úhynu.Vlnice rovněž paří mezi byliny pro koně velmi jedovaté. Výsledkem pozření je ochrnutí koně.

 

ObrazekVlnice patří mezi byliny pro koně velmi jedovaté. Výsledkem požití Vlnice je ochrnutí koně.

 

ObrazekČirok obyčejný obsahuje mnoho nitrátu a kyanidu, proto je silně toxický. U koní vyvolává poruchy dýchacích cest a může přivodit i smrt.

 

ObrazekPryskyřník je pro koně středně jedovatý. Pokud ho koním nepředkládáme s ostatní trávou ke krmení nasekaný, vyhýbají se mu díky jeho žlutým květům, které koně zřejmě odrazují. Pokud je ale pryskyřník v suchém stavu součástí sena, je pro koně neškodný.

 

ObrazekDub obsahuje ve svých listech a plodech - žaludech - velké množství taninu. Po konzumaci se vyskytují koliky, zácpa a bývají poškozeny i ledviny.

 

ObrazekRulík zlomocný způsobuje u koní svým obsahem atropinu rozšíření zornic očí, což je známkou otravy, při níž koně nejsou schopni stát.

 

ObrazekHasivka (kapraď) je pro koně toxická i v suchém stavu. Příznakem pozření této rostliny je spavost, držení zadních končetin od sebe a sražená záď. Nejjedovatější jsou mladé listy.

 

ObrazekTřezalka je nebezpečná svým působením na světlou a bílou kůži koní., která se tak stává velice citlivá na sluneční záření a objevují se na ní velmi bolestivé popáleniny.

 

ObrazekPřeslička způsobuje, že koně vrávorají a často se ani neudrží na nohou.

 

ObrazekJavor červený je pro koně jedovatý hlavně v létě a na podzim. Otravu poznáte podle nažloutlé barvy sliznic, což je důsledek anémie.

Obrazek